14.11.2023 Portfel z lisami i Lisami

Skórzany portfel z pupilem, motorem czy twarzą na okładce to dla Manufaktury Leo dzień powszedni. - Ogranicza nas jedynie wyobraźnia, a tej nam nie brakuje - mówi Magdalena Januszczyk-Łabacka z Karwna.

Od 10 lat w domu Magdaleny i Piotra Łabackich w Karwnie (gm. Czarna Dąbrówka) powstaje galanteria skórzana ze spersonalizowanymi ozdobami. - Wszystko wykonujemy ręcznie - od projektu, szablonu, wycięcia, przez namaczanie skóry, tłoczenie puncami, po malowanie - mówi M. Januszczyk-Łabacka. W ten sposób spod ich ręki wychodzą portfele, etui na okulary i inne skórzane wyroby, z których żaden się nie powtarza. Nie jest to bowiem masowa produkcja, każdy wyrób zrobiony jest zgodnie z życzeniem klienta. - Panie na okładkę przeważnie zamawiają zwierzątka, mężczyźni motory czy samochody. Wykonujemy je na podstawie otrzymanego zdjęcia - mówi M. Januszczyk-Łabacka, dodając: - Krótko po tym, kiedy wykonałam na portfelu wizerunek lisa w jamie, ktoś zgłosił się z prośbą o odwzorowanie rodziny lisów. Dobrze, nie ma problemu. Dopiero po chwili okazało się, że chodzi o portret... rodziny o nazwisku Lis. Trudno było zmieścić kilka osób wraz z detalami na powierzchni 9 na 10 cm. Spore wyzwanie, ale się udało.

Najbardziej w tej pracy małżeństwo lubi poznawanie nowych osób. - Kiedy ustalamy szczegóły produktu, często dzielą się z nami swoją historią, a te znajomości nierzadko pozostają z nami na dłużej - mówią.

W portfolio Manufaktury Leo możemy też znaleźć wyroby, których zdobienie inspirowane jest wzornictwem kaszubskim. Choć głównym kierunkiem jest galanteria skórzana, w ich pracowni - którą, jak mówią, jest ich cały dom - powstaje również biżuteria z resztek skór, z koralików, kamieni i innych materiałów. M. Januszczyk-Łabacka prowadzi także warsztaty rękodzieła.

W tym roku Manufakturze Leo przyznano certyfikat marki lokalnej Zielone Serce Pomorza. - To ogromne wyróżnienie, uhonorowanie naszej wspólnej pracy. To, co nam samym wydawało się ciekawe, znalazło potwierdzenie u osób z zewnątrz - mówią M. i P. Łabaccy, których produkty możemy nabyć przez stronę www.manufakturaleo.com.

I.B.