04.10.2023 Zabawa bez nowoczesnej technologii

Powstała z miłości do dzieci, natury i rodziny - tak o Zagrodzie Cud Miód w Niezabyszewie mówią jej właściciele, Jarosława i Lubomir Demkowyczowie.

Małżeństwo kontynuuje tradycję rodzinną. Tata Jarosławy Bułki-Demkowycz, mistrz pszczelarstwa Roman Bułka prowadzi Zawodowe Gospodarstwo Pszczelarskie Med-Apis. Demkowyczowie poza stworzeniem własnej pasieki, otworzyli Zagrodę Cud Miód w Niezabyszewie, w której odbywają się m.in. warsztaty pszczelarskie.

Jak mówią, powstała z trzech miłości. Pierwsza to miłość do dzieci, dlatego oferujemy im to, co najlepsze dla nich, czego faktycznie potrzebują, a niekoniecznie to, czego oczekują, czyli np. tabletu czy słodyczy. Dajemy im kontakt z naturą, przebywanie na świeżym powietrzu, swobodną zabawę, cenne zajęcia  mówi J. Bułka-Demkowycz. Druga to miłość do natury, a przede wszystkim pszczół.  Przekazujemy wiedzę na temat środowiska naturalnego, zdrowego odżywiania. Ważne jest przebywanie na dworze, a zagroda daje taką właśnie możliwość  wyjaśnia J. Bułka-Demkowycz, dodając:  Trzecim powodem jest miłość do siebie, do rodziny. Mamy z mężem zawsze wspólne cele, które razem realizujemy, dmuchamy w jeden żagiel. Z naszymi dziećmi tworzymy zgraną ekipę.

Zagroda to ok. hektar w otoczeniu lasów. Główną część stanowi miejsce zabaw na świeżym powietrzu, w którym urządzenia wykonano głównie z drewna i innych naturalnych materiałów. Mieszkają tu także króliki i gołębie. W zagrodzie stoi piętrowy budynek z dużą wiatą. Miejsce odwiedzają przedszkola, szkoły i inne placówki, a także goście indywidualni. Czekają na nich warsztaty ceramiczne, stolarskie, błotne, leśne, z pieczenia chleba, zielarskie i inne.

Można tu również urządzić urodziny itp. 20.08. br. małżeństwo zaprosiło na II Piknik Pszczelarski, podczas którego goście uczestniczyli w warsztatach kosmetycznych, pszczelarskich i apiterapeutycznych, kosztowali miodu prosto z plastra, robili świece z naturalnego wosku czy mierzyli strój pszczelarza. Zaopatrywali się też w miody i inne produkty pszczele. W tym roku Zagroda otrzymała dwa ważne wyróżnienia. W styczniu przyjęto ją do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

Dzięki temu placówka stała się miejscem polecanym i akredytowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego. W czerwcu z kolei w plebiscycie Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Dorzecze Słupi otrzymała tytuł „Zielone Serce Pomorza”, zwyciężając w kategorii usługi/ wydarzenia.  To ogromne przeżycie otrzymać nagrodę o tak dużym prestiżu  przyznają J. i L. Demkowyczowie.

I.B