Ścieżka rowerowa "Na kolejowym szlaku"

Kolor: niebieski

Długość: 24 km

Kierunek jazdy: Kotuszewo - Soszyca

 

Opis przebiegu trasy:

Start: w miejscowości Kotuszewo koło słupka przy jeziorze (punkt czerpania wody). Trasa prowadzi ostro pod górę w kierunku zabudowań. W przeciwnym kierunku lekko pod górę brukiem drogą pożarową nr 15 trasa prowadzi do Unieszynka w gm. Cewice.

4,1 km - skrzyżowanie dróg w Kozach (Mikorowo - Kotuszewo)

6,8 km - tablica miejscowości Kozin - w prawo ścieżka rowerowa "Nad Łupawą" (koloru czerwonego) prowadząca do Czarnej Dąbrówki. Trasa wiedzie prosto przez miejscowość Kozin. W przeciwnym kierunku trasy ścieżek rowerowych "Nad Łupawą" oraz "Na kolejowym szlaku" się pokrywają, aż do skrzyżowania pod Cerominem (odc. 10,3 km).

7,5 km - ruiny wiaduktu kolejowego w Kozinie

7,6 km - dojazd do skrzyżowania z drogą wojewódzką Bytów - Lębork, skręcamy w prawo na Bytów, przejeżdżamy most na rzece Łupawa,

7,9 km - dojazd do następnego wiaduktu i skręt w lewo w pożarową drogę leśną nr 9,

9,3 km -  jazda na wprost, skrzyżowanie z pożarową drogą leśna nr 7

9,9 km - droga leśna z płyt betonowych,

10,7 km - skręcamy lekko w lewo przeciwnie do drogi pożarowej nr 9, która odbija w przeciwnym kierunku

12,3 km - dojazd do drogi wojewódzkiej Słupsk - Kartuzy, jazda na wprost

13,2 km - skrzyżowanie w miejscowości Zawiaty, tu trasa prowadzi lekko w prawo

Po lewej stronie mostek - rzeka Łupawa wypływa z jeziora Jasień

13,5 km - skrzyżowanie dróg leśnych przy Ośrodku Wczasowym "Zawiaty". Trasa łączy się ze szlakiem rowerowym "Pętla Kaszubska" (od strony Jerzkowic). w tym miejscu spotykają się trzy trasy rowerowe: "Pętla Kaszubska", "Nad Łupawą" oraz "Na kolejowym szlaku".

15,3 km - jazda na wprost, skrzyżowanie dróg leśnych, z prawej strony spotykamy pieszy zielony szlak "Krajobrazów Młodoglacjalnych", pokrywający się dalej aż do Soszycy (8,4 km).

17,1 km - dojazd do drogi asfaltowej powiatowej pod Cerominem, jazda na wprost. W prawo, w kierunku Czarnej Dąbrówki skręca ścieżka "Nad Łupawą"

18,7 km - skrzyżowanie dróg Jasień - Łupawsko. Jazda na wprost, pod kątem prostym przecinamy ścieżkę rowerową "Nasypem kolejowym" o żółtym kolorze - łącznik do Jasienia.

20,0 km - miejscowość Łupawsko, Ośrodek Wypoczynkowy, po prawej jez. Jasień.

20,8 km - koniec miejscowości Łupawsko, po prawej stronie droga pożarowa nr 5

21,2 km - lekki skręt w prawo i zjazd z drogi asfaltowej, natomiast dalej prosto prowadzi  ścieżka rowerowa "Pętla Kaszubska"

21,6 km - skrzyżowanie dróg leśnych, dojazd do dawnego nasypu kolejowego, po którym biegnie w stronę Soszycy ścieżka rowerowa "Nasypem kolejowym".

22,7 km - wiadukt nad nasypem

23,7 km - skrzyżowanie w miejscowości Soszyca gm. Parchowo. Dalej jazda na wprost drogą asfaltową w kierunku Bytowa, szlak nieoznakowany prowadzi po nasypie kolejowym przez Pomysk Wielki, Elbergi, Rzepnicę.

 

Źródło:

ulotka informacyjna "Ścieżka rowerowa Na kolejowym szlaku" wydana przez Stowarzyszenie "Nasza Gmina - Nasz Dom" w Czarnej Dąbrówce