Szlak "Zwiniętych Torów"

Szlak "Zwiniętych Torów"

 

Długość trasy: 23 (43) km

Trudność trasy: trasa łatwa

Dominująca nawierzchnia: drogi gruntowe

Czas potrzebny na pokonanie trasy: 4-5 godzin

Rekomendowany rodzaj roweru: rower trekkingowy/górski

Trasa: Ustka – Rowy

 

Szlak rowerowy prowadzący z Ustki do Smołdzina nasypem kolejowym nieczynnej już linii kolejowej – stanowiący fragment szlaku rowerowego R-10.

Szlak Zwiniętych Torów prowadzi przez obszary chronionego krajobrazu, m.in. otulinę Słowińskiego Parku Narodowego. Dobrze oznakowana trasa prowadzi przez niezwykle piękne krajobrazowo i przyrodniczo tereny. Jest także zagospodarowana turystycznie – na trasie znajduje się kilka zadaszonych stacyjek rowerowych.

Główna część trasy prowadzi z Ustki do Rowów. Jednak chętni mogą wydłużyć sobie rowerową wycieczkę przejeżdżając ok. 60 km jadąc z Ustki do Rowów wokół jeziora Gardno.

Na powrót z Rowów do Ustki istnieje kilka alternatyw – można wrócić tą samą drogą, którą dotarło się do celu. Można wybrać się na wycieczkę czerwonym szlakiem przez Dębinę, Poddąbie i Orzechowo, który jednak jest miejscami trudny do pokonania (wiedzie głównie przez nadmorski las). Znajdują się tu strome zjazdy i podjazdy w pobliżu klifu, nie należy zapominać także o piaszczystej nawierzchni. Kolejną alternatywę powrotu stanowi droga asfaltowa z Rowów do Ustki, która jednak w sezonie jest ruchliwa i niebezpieczna.

 

Kilometrówka szlaku:

0 km – Ustka (wyjazd z Ustki ul. Armii Krajowej do Przewłoki, w rejonie ul. Grunwaldzkiej początek nasypu)

4,2 km – Zapadłe

7,2 km – Wytowno

11 km – Machowinko

15 km – Punkt przystankowy, tzw. „Główna stacja rowerowa”

19,7 km – Objejskie Łąki

22,9 km - Rowy

 

Źródło:

"Pomorskie. Inspiracje rowerowe." - przewodnik rowerowy wydany przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.