Słonecznikowa Wieś

Gogolewko –mała wieś z 24 domami i 87 mieszkańcami nosi miano Słonecznikowej Wsi - jest to wieś tematyczna utworzona w 2004 roku, jako inicjatywa członków Fundacji Kaszubskie Słoneczniki. Motywem przewodnim wsi jest słonecznik, który symbolizuje optymizm i inspiruje do podejmowania wyzwań. We wsi znajdują się 24 domy i mieszka 87 osób. 

Każdego roku mieszkańcy wspólnie sieją słoneczniki w przydomowych ogródkach i poletkach.  Na domach znajdują się tabliczki numeryczne z motywem słonecznika, na krańcach wsi straż pełnią ogromne słoneczniki wykonane z metalu. Słoneczniki wymalowane są także na elewacjach budynków i na płotach, które powstały podczas Jarmarku Słonecznikowego. W świetlicy wiejskiej znajduje się niewielkie muzeum z eksponatami, które mieszkańcy wsi wyszukali sami. Na ścianach wiszą ich portrety wykonane w ramach jednego z projektów, który realizowali. Organizowane są tutaj spotkania wiejskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, pomoc w nauce, uroczystości rodzinne. Wieś ma swoją ścieżkę przyrodniczo – historyczną „Słonecznikowy trakt” oraz swoją coroczną imprezę „Jarmark Słonecznikowy”. 

Każdy, kto zawita do Słonecznikowej Wsi ma szansę odwiedzić „słonecznikową chatę”, porozmawiać z jej gospodarzem, napić się herbaty lub zjeść swojski wypiek.  

Mieszkańcy Słonecznikowej Wsi są otwarci na turystów, z radością dzielą się swoim doświadczeniem społecznym. 

Cicha i spokojna wieś na „krańcu świata” zaprasza wszystkich w swoje słonecznikowe progi.

Więcej informacji: www.sloneczniki.org