Turystyczne Bogactwa Warcina

Wizyta w Warcinie to spotkanie nie tylko z przyrodą, ale również z bogactwem zabytków i historii.

Na obszarze jednego duży kompleksu - dawnego założenia pałacowo - parkowego Otto von Bismarcka zgromadzono szereg różnorodnych atrakcji. Są to: 

- Centrum Edukacji Regionalnej to obiekt utworzony na bazie odrestaurowanej wozowni wybudowanej w XVIII wieku. Jest to klasycystyczny przykład konstrukcji szachulcowej (wypełnionej częściowo gliną i wtórnie cegłą). Zbudowano go na planie litery „L” z wysuniętą wstawką od frontu podtrzymywaną przez cztery kolumny, zwieńczoną kwadratową wieżyczką. Obecnie to odrestaurowany z wykorzystaniem oryginalnych elementów budynek, w którym utworzono CER. Centrum jest również laureatem plebiscytu „Perła w koronie” w 2010 roku.

- Pałac, niegdyś posiadłość Kanclerza Otto von Bismarcka dzisiaj Zespół Szkół Leśnych im. Prof. Stanisława Sokołowskiego, to miejsce, którego nie można ominąć. Cztery sale z interesującymi eksponatami to atrakcja dla turystów w każdym wieku.

- Ośrodek rehabilitacji Ptaków Drapieżnych „Dżawat” potocznie nazwany szpitalem dla ptaków skupia na sobie uwagę nie tylko najmłodszych turystów, za to Ośrodek Edukacji Leśnej „Niezapominajka” liczy właśnie na najmłodszych zwiedzających. Jak sama nazwa wskazuje ośrodek nastawiony jest na edukację, liczne eksponaty zgromadzone w czterech salach przybliżają zainteresowanym pracę leśnika jak również faunę i florę naszych lasów.

- Ścieżka ekologiczno – edukacyjna nieopodal pałacu mierzy 2,8 km to szereg eksponatów przyrodniczych (tablice informacyjne, oznakowanie pozwalają na docenienie uroków naszych lasów) i historycznych (mauzoleum rodziny Bismarcka, kamienne płyty grobowe psów Kanclerza).

Na zwiedzenie i zobaczenie wszystkiego na terenie Warcina należy przeznaczyć kilka godzin.

Atrakcje:

 1. Pałac
 2. Źródło „Joanna”
 3. Psi cmentarz
 4. Pomnik przyrody „Warcisław"
 5. Internat
 6. Dawna chlewnia – sala dydaktyczna
 7. Kaplica grobowa warcińskiej linii Bismarcków
 8. Altana „Puchacz”
 9. Aleja lipowa
 10. Wozownia – Centrum Edukacji Regionalnej
 11. Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych

Rocznie teren Warcina odwiedza około 10 tys. turystów, uczestników szkoleń i kursów organizowanych w Warcinie, głównie ze względu na bogactwo przyrodnicze i kulturowe.

Centrum Edukacji Regionalnej oraz pałac (Zespół Szkół Leśnych) dostępne są dla turystów od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.

W okresie letnim godziny zwiedzania są wydłużone do godziny 18tej oraz w weekendy. Przewodnicy grup zorganizowanych po skontaktowaniu się z nami osobiście lub telefonicznie mogą wzbogacić trasę zwiedzania o ORPD oraz OEL oraz ustalić odpowiedni dla siebie termin zwiedzania.