Otwarte Mistrzostwa w Zbieraniu Grzybów

Otwarte Mistrzostwa w Zbieraniu Grzybów to impreza cykliczna, odbywająca się raz w roku pod koniec września w Korzybiu, w gm. Kępice. Jej organizatorami są: Urząd Miejski w Kępicach, Nadleśnictwo Warcino oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury. 

Mistrzostwa odbywają się w następujących kategoriach:

Kategoria indywidualna – zbiera się tylko takie grzyby jak: borowik szlachetny, koźlarz, podgrzybek brunatny, pieprznik jadalny (kurka), rydz i maślak.

Kategoria drużynowa – startują w niej drużyny maksymalnie trzyosobowe. W tej kategorii ocenia się tylko zebrane borowiki szlachetne.  

Komisja przyznaje także tytuł króla zbieraczy, dla osoby, która znajdzie największego prawdziwka. 

Niezależna komisja ocenia tylko zdrowe grzyby, ponadto każdy z nich zostaje zważony z dokładnością do jednego grama. Każdy zawodnik na starcie otrzymuje mapkę z zaznaczonym obszarem grzybobrania oraz identyfikator mistrzostw. Zawodnicy muszą mieć ze sobą zegarek, kosz wiklinowy lub wiaderko. Grzybów nie wolno zbierać do plastikowych toreb. 

Na każdego uczestnika na mecie czeka porcja gorącego bigosu i napoje. Dla zwycięzców przewidziane są puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. 

W Mistrzostwach może wziąć udział każdy, kto skończył 18 lat, bez względu na miejsce zamieszkania. Dzieci mają prawo w niej uczestniczyć tylko pod opieką dorosłych. 

Zapraszamy do poznania pięknych terenów leśnych gminy Kępice.