CHATKI w KRATKI – CERAMIKA MK MAGDALENA KAMIŃSKA

 

Chatki w Kratki to produkty regionalne nawiązujące do produktu markowego, jakim jest Kraina
w Kratę
. Nazwą tą określa się niezwykle urokliwy obszar na Pomorzu Środkowym rozciągnięty w pasie środkowego wybrzeża Bałtyku. W XVIII i XIX wieku dominującym elementem krajobrazu wiejskiego na Pomorzu było budownictwo szkieletowe. Turystyczny produkt markowy „Kraina w Kratę” był jednym z pierwszym w województwie pomorskim. Autorka przenosi architekturę na przedmioty dekoracyjne i użytkowe.

 

Chatki w Kratki to ceramiczne domki, naiwnie zdobione przez autorkę, w formie płaskorzeźb oraz form przestrzennych, zachowując architekturę regionalną.

Ponadto, Chatki w Kratki to również cykl pamiątek regionalnych w postaci dzwonków i serc grzechotek zdobione zarysem architektury regionalnej.

 

Wyjątkowość i związek z regionem

Wyjątkowość produktu związana jest z tradycją, zachowaniem Polskiego dziedzictwa narodowego
w pamiątkach regionalnych. Ważne jest też to, że Chatki w Kratki wytwarzane są w miejscu zamieszkania oraz działań twórczych autorki, czyli na obszarze Krainy w Kratę, we wsi Pęplino, gm. Ustka. Tam urządziła kameralną Pracownię Ceramiczną, w której projektuje, a następnie wytwarza
w masie ceramicznej (glinie) unikatowe wyroby ceramiczne nawiązujące do tradycji naszego kraju, poszczególnych regionów, w tym przypadku miejscową architekturą.

 

Chatki w Kratki są produktem niewątpliwie związanym z regionem Krainy w Kratę. Ludność odwiedzająca te urokliwe miejsca z chęcią nabywa unikatowe pamiątki wytwarzane w pracowni autorskiej, w postaci domków płaskich oraz form przestrzennych o różnych wielkościach. Ponadto, dużą popularnością cieszą się zdobione regionalną architekturą dzwonki oraz serca grzechotki. 

 

Tradycja i specyfika wytwarzania oraz wysoka jakość

Chatki w Kratki to przedmioty dekoracyjne i użytkowe, wykonane ręcznie z masy ceramicznej/ szamotowej, zdobione wysoko jakościowymi szkliwami, angobami oraz tlenkami. Każdy jest z osobna formowany, wylepiany oraz zdobiony. Przedmioty wypalane są w specjalnym elektrycznym piecu ceramicznym, w temperaturze 1070oC. Stylistykę wyrobów cechuje architektura regionu. Z opinii klientów Chatki w Kratki pozwalają sądzić, że nie dość, że są piękną pamiątką, to nadają każdemu wnętrzu aurę ciepła, swojskości. Myślę, że jeszcze przez wiele dziesiątków lat będą one cieszyć oko
i wzbogacać nie tylko wiejskie chaty, jak również współczesne wnętrza i ich klimaty. Zapewne mogą być unikatowym prezentem, gadżetem nie tylko z okazji obrzędów tradycyjnych świąt, fet, ale również regionalnych uroczystości okolicznościowych.

 

Produkt jest dostępny:

·         w przydomowej Pracowni Ceramicznej we wsi Pęplino (obszar Krainy w Kratę)

·         w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

·         poprzez sprzedaż bezpośrednią, podczas organizowanych lokalnych oraz poza lokalnych imprezach tematycznych, jarmarkach, dożynkach, targach itp. w kraju i zagranicą

·         stylowych kawiarenkach, galeriach np. Cafe Rosa w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie)

·         targi, festiwale sztuki ludowej, przedmiotów artystycznych itp.

·         podczas prowadzonych warsztatów ceramicznych w miejscu pracowni, jak również w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych itp.

·         Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych 7-8-9.12.2012r. w Poznaniu

·         Jarmark Jagielloński 2013, itp.