01.07.2014Wystawa w Muzeum Zachodniokaszubskim - Józef Chełmowski

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej pamięci jednego z najwybitniejszych, kaszubskich artystów ludowych, Józefa Chełmowskiego (1934 – 2013) z Brus, prezentującej najważniejsze dokonania artystyczne autora w dziedzinie rzeźby i malarstwa.

 

Otwarcie ekspozycji nastąpi 4 lipca b.r. o godzinie 13.00 w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie. W programie uroczystości przewidziana jest m.in. projekcja fragmentów filmów z udziałem Józefa Chełmowskiego, zrealizowanych przez znanego dokumentalistę Andrzeja Dudzińskiego.

 

Po uroczystościach, na godzinę 19.00 zapraszamy wszystkich do Kłączna na coroczny „Koncert na Dachu”, który dedykowany będzie pamięci Józefa Chełmowskiego. W programie m.in. : 4 lipca - Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Roberto DeLira & Kompany, Rusland Trio, zespoły uczestniczące w festiwalu Cassubia Cantat; 5 lipca - Marcin Masecki i muzycy Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Józef Chełmowski

Jeden z „ostatnich wielkich” twórców nieprofesjonalnych. Rzeźbiarz, malarz na szkle i płótnie, konstruktor, myśliciel piszący „księgi” – czerpiący stylistycznie, formalnie i mentalnie z dziedzictwa kultury ludowej.

Pozostawił po sobie wielką ilość dzieł oraz dom, w którym mieszkał – małe muzeum i fascynujący ogród z twarzowymi ulami, konstrukcjami, rzeźbami, kapliczkami, zegarami słonecznymi i przeróżnymi innymi wytworami jego wyobraźni, od wielu już lat będący miejscem turystycznych wycieczek i odwiedzin osób, którym zawsze chętnie wszystko skrupulatnie objaśniał.

Urodził się 26 lutego 1934 roku w Brusach, niedaleko Chojnic, na południowych krańcach Kaszub. Żył w malowniczym gospodarstwie położonym na obrzeżach Brus w przysiółku o nazwie Jaglie, gdzie stworzył małe muzeum na wolnym powietrzu oraz pasiekę z ulami twarzowymi.

Dużo tworzył. Ilość wykonanych przez Chełmowskiego rzeźb, obrazów na płótnie i szkle, instrumentów muzycznych własnego pomysłu, rekwizytów obrzędowych, szopek bożonarodzeniowych i zabawek można liczyć w setkach, jeśli nie w tysiącach sztuk. W samym tylko Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie znajduje się około 500 jego prac, i jest to zdecydowanie największa kolekcja zgromadzona w polskich muzeach.

Jednym z najbardziej znanych osiągnięć malarskich artysty jest obraz olejny na płótnie, powstały w latach 1992 – 1994, pt. „Panorama Apokalipsy”, o łącznej długości ponad 55 metrów i szerokości ok. 80 cm, składający się z sześciu części, będący przełożeniem na język wizualny „Apokalipsy” św. Jana.

Dzieło Józefa Chełmowskiego to swoista biblia pauperum XXI wieku. Stylistycznie zbliżona do estetyki sztuki średniowiecznej, z jej mrocznym, symbolicznym wyrazem, a jednocześnie z uniwersalną prostotą formuł opisujących rzeczywistość.

Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami.

 

 

 


wróć