30.04.2016Baśń o …

Drodzy Widzowie! Informujemy, że podczas spektaklu  stosowany jest STROBOSKOP, KTÓRY MOŻE BYĆ GROŹNY DLA OSÓB CIERPIĄCYCH NA EPILEPSJĘ.

Autor i reżyseria-MAŁGORZATA KAMIŃSKA-SOBCZYK

Scenografia-DYMITR AKSJONOW (Rosja)

Muzyka-JERZY STACHURSKI

Przygotowanie wokalne-JOLANTA OTWINOWSKA

Asystent reżysera– ALICJA GIERŁOWSKA

Inspicjent-MAREK HUCZYK

Obsada:

Matka, Wiedźma Płaczygęba –IZABELA NADOBNA-POLANEK

 Wiedźma Straszygęba, Nimfa – ILONA ZAREMBA

Nimfa Wodna,Wiedźma Śmieszygęba – ALICJA GIERŁOWSKA

Jasiek, Kamienny Jasiek – MACIEJ GIERŁOWSKI

Zaklęte Drzewo – MAREK HUCZYK

Baśń o… to uwspółcześniona baśń magiczna z zachowaniem cech charakterystycznych dla tego gatunku. Głównym jej bohaterem jest ubogi Jasiek, który marzy o szczęściu. W wyobraźni Jaśka szczęściem jest posiadanie bogatego stroju, powozu, pałacu i worka pieniędzy, za co gotów jest oddać  nawet własne życie. Matka tłumaczy Jaśkowi, że prawdziwym szczęściem jest dobroć i umiejętność dzielenia się nią z innymi ludźmi. Jednak chłopak nie daje się przekonać. Dlatego mimo ostrzeżeń o grożącym niebezpieczeństwie udaje się nad zaklęte jezioro. Zaklęte jezioro to martwy świat, w którym rządzą trzy wiedźmy: Straszygęba, Śmieszygęba i Płaczygęba. One także marzą o szczęściu,  a konkretnie o zamążpójściu, ale dotąd nie znalazł się nikt, kto by chciał wziąć wiedźmę za żonę i oddać swoje życie w panowanie złych mocy. Trzy czarownice zawierają układ z Zaklętym Drzewem i obiecują mu błyskawicę, grzmot oraz żywą wodę w zamian za męża…O tym, kto znajdzie swoje szczęście i jak ono będzie wyglądać, dowiemy się z przedstawienia.

Widowisko stoi pod znakiem ruchu. „Baśń o…” w prosty sposób konfrontuje dziecko z podstawowymi problemami egzystencjalnymi człowieka takimi jak: starość, słabość czy strach.

Zachęcając do obejrzenia spektaklu, warto zwrócić uwagę na scenografię w opracowaniu rosyjskiego artysty Dymitra Aksjonowa. Dekoracje są prawdziwie baśniowe: wielkie drzewo, które ukrywa w swoim wnętrzu zaczarowany świat. Po jego otwarciu ukazują się zaklęte jezioro i czarcie błota. Interesujący jest także sposób plastycznego pokazania starzenia się głównego bohatera oraz transformacji jakiej ulegają lalki wiedźm.

Baśniowości i związanej ze sztuką tajemnicy podporządkowana jest również strona muzyczna spektaklu. Wywołaniu tego nastroju służą liczne efekty akustyczne, które wzbogacają widowisko.

Spektakl lalkowy w wykonaniu 5 aktorów trwa z przerwą 65 minut i adresowany jest do wszystkich, którzy lubią baśnie.


wróć