04.10.2017Wystawa "II wojna światowa w zbiorach słupskich kolekcjonerów"

Zdjęcie użytkownika Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Od środy, 4 października, w salach wystaw czasowych prezentowana będzie wystawa „II wojna światowa w zbiorach słupskich kolekcjonerów”. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 45-lecia Oddziału słupskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i jest jedną z atrakcji towarzyszących obchodom jubileuszu.

Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkaset obiektów. Wśród eksponatów znajdują się ordery i odznaczenia, zarówno polskie, ale także nadawane w ZSRR i III Rzeszy; monety będące w obiegu w latach 1939-1945; pieniądze papierowe (banknoty, bony) funkcjonujące na terenach II Rzeczypospolitej zajętych przez okupantów, na których wprowadzono nowy podział administracyjny; monety powojenne, zarówno obiegowe okolicznościowe, jak i kolekcjonerskie oraz medale pamiątkowe. Na wystawie znalazły się również obiekty nie związane z numizmatyką, medalierstwem czy falerystyką, takie jak: czapki wojskowe, pamiątki wykopane podczas prac w rejonie nekropolii Miednoje (w tym guziki, orły wojskowe, ryngrafy, blacha policyjna, nieśmiertelnik), kopie tablic pamiątkowych, Kenkarty (karty rozpoznawcze, dokumenty tożsamości wydawane dla nieniemieckich mieszkańców Generalnego Gubernatorstwa), modlitewnik żołnierski czy kartka żywnościowa.

Wszystkie zaprezentowane na wystawie obiekty pochodzą z prywatnych kolekcji członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Słupsku.


Muzeum Pomorza Środkowego,
ul. Dominikańska 5-9
76-200 Słupsk

wróć