21.10.2017Dzień Krajobrazu w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” – spacer krajobrazowy

Dzień Krajobrazu w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”   –  spacer krajobrazowy

Data: 21 października 2017 r.

Temat: Krajobraz okolic Krzyni – dzieło natury i rąk ludzkich.

Miejsce i godzina rozpoczęcia: Krzynia parking przy elektrowni wodnej godz. 10.00

Miejsce i godzina zakończenia: Siedziba LGD Partnerstwo Dorzecza Słupi w Krzynce , około godz. 14.00

Trasa: Krzynia wieś i elektrownia wodna, zapora ziemna na zbiorniku zaporowym Krzynia, trasa wzdłuż jeziora, „Czerwony most” w okolicy miejscowości Konradowo, Krzynka.

Opis trasy i poruszane tematy: 

Elektrownia wodna w Krzyni jako przykład systemu energetycznego rzeki Słupi. Wybudowana w latach 1925-1926 zamyka ciąg dużych elektrowni wodnych na Słupi, jest jedną z trzech elektrowni położonych na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Na przykładzie elektrowni Krzynia, przedstawione zostaną negatywne skutki przyrodnicze jakie pociągnęła za sobą jej budowa, a także znaczenie techniczne i historyczne tej budowli. We wsi Krzynia uczestnicy spaceru będą mogli zobaczyć piwniczkę - zimowisko nietoperzy,  jest to jeden z przykładów czynnej ochrony przyrody prowadzonej przez PK ”Dolina Słupi”. Ziemianka została zabezpieczona i od kilku lat funkcjonuje jako zimowisko nietoperzy, rokrocznie jest monitorowana. Zapora ziemna, piętrząca wodę i jaz na zbiorniku zaporowym Krzynia, z tego miejsca będzie można zobaczyć z jednej strony widok na jezioro, z drugiej zaś na stare koryto Słupi, którym płynęła rzeka przed wybudowaniem elektrowni. Obecnie stare koryto pozbawione jest przepływu biologicznego. Po przejściu zapory trasa spaceru będzie przebiegała wzdłuż brzegu zbiornika wodnego. Jego strome brzegi, poprzecinane głębokimi wąwozami, duże deniwelacje terenu, dochodzące do kilkudziesięciu metrów, świadczą o intensywnej pracy lodowca na tym terenie. Kolejnym punktem trasy będzie „Czerwony most” w okolicy miejscowości Konradowo, zaprezentowany będzie tutaj kolejny przykład czynnej ochrony, tym razem dotyczący zatrzymywania wody w obrębie torfowisk. W drodze powrotnej, na trasie spaceru znajdzie się pomnikowych rozmiarów sosna „Gruba Berta” , zakończenie spaceru przewidziane jest na terenie siedziby Lokalnej Grupy Działania  Partnerstwo Dorzecza Słupi.

Prowadzący pracownicy PK „Dolina Słupi”:  Andrzej Grzybowski- starszy specjalista ds. edukacji, turystyki i rekreacji, Anna Kasprzak -  starszy specjalista ds. edukacji, Elwira Ahmad – starszy specjalista ds. ochrony środowiska, Józef Wysiński – starszy strażnik.


Start: Krzynia, parking przy Elektrowni Wodnej, godz. 10:00
Zakończenie: Siedziba LGD Partnerstwo Dorzecza Słupi w Krzynce , około godz. 14.00

wróć