11.11.2022Gminne Obchody Święta Niepodległości | Dorota Miśkiewicz & Henryk Miśkiewicz- "Nasza Miłość"

Wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk oraz Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk zapraszają na gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w Jezierzycach Osiedlu. Tym razem zapraszamy wszystkich mieszkańców na koncert wyjątkowy, będący odzwierciedleniem relacji między ojcem, a córką, promujący więzy rodzinne, jednocześnie naszą polską Kulturę. „Nasza miłość” to tytuł koncertu Doroty Miśkiewicz i Henryka Miśkiewicza, którzy będą świętowali razem z nami 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, a zarazem pierwszy, wspólny projekt ojca i córki, saksofonisty i wokalistki jazzowej.
_____________________________

Harmonogram wydarzenia:

- MSZA ŚWIĘTA – godz. 10:00 kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Jezierzycach

- Po Mszy Świętej nastąpi uroczysty pochód z towarzyszeniem Orkiestry Dętej Gminy Słupsk

- KONCERT – godz. 11:11 hala widowiskowo-sportowa

Wydarzeniem towarzyszącym Gminnym Obchodom Święta Niepodległości będzie rozdanie nagród oraz wystawa prac uczestników biorących udział w konkursie plastycznym „Ojczyzna- moja Miłość”.

WSTĘP WOLNY!
_____________________________

Dorota i Henryk tworzą zgrany zespół na scenie i w życiu. Tata jest ciepły, opiekuńczy i rodzinny – wyznaje Dorota. Kiedy byliśmy dziećmi, a on wyjeżdżał na zagraniczne koncerty, do każdego z nas (mamy, brata i mnie) pisał osobne listy. W jednej kopercie przychodziły aż trzy - czuliśmy się przez to wyróżnieni.

Dla Doroty był wtedy przede wszystkim tatą, ale w jazzowym środowisku uchodził (i nadal uchodzi!) za wybitnego saksofonistę. Słychać go było niemalże na każdej polskiej płycie, grał w legendarnym zespole Jazz Carriers oraz w Studio Jazzowym Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Koncertował na całym świecie m.in. z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem czy Adzikiem Sendeckim. Nagrał wiele płyt także jako lider – zaczynając od bestsellerowej “More love”, przez “Lyrics”, za którą otrzymał Fryderyka, na wielkoobsadowej “Altissimonice” kończąc.

Henryk liczył, że córka zostanie skrzypaczką w orkiestrze, ale kariera Doroty potoczyła się inaczej. W tym roku, głosami krytyków i dziennikarzy magazynu „Jazz Forum” po raz kolejny została uznana najlepszą polską wokalistką. Nie tylko śpiewa, komponuje, pisze teksty, ale także kreuje projekty artystyczne. W 2016 roku zaprezentowała bezprecedensowy projekt PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zebrało się kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji, m.in. Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, czy Piotr Orzechowski “Pianohooligan”. „Nasza Miłość” to kolejny muzyczny pomysł Doroty, która nie ukrywa, że jest on jej osobistym prezentem z okazji urodzin Henryka.

Większość utworów, które znalazły się w projekcie skomponował Henryk Miśkiewicz – są wśród nich napisane przez niego wiele lat temu melodie instrumentalne, do których dopiero teraz stworzone zostały teksty. Należy do nich chociażby skomponowana przez Henryka w wieku 16 lat ballada “Słowa w głowie” z tekstem Andrzeja Poniedzielskiego. Ciekawym powrotem do przeszłości jest też piosenka “Nasze senne sprawy” ze słowami Wojciecha Młynarskiego, którą przed laty śpiewała Ewa Bem. Warto też zwrócić uwagę na piosenkę “Czy nasza miłość”, będącą kompozytorskim debiutem rodzeństwa Miśkiewiczów do tekstu Bogdana Loebla oraz premierowy utwór Henryka “Co minęło, niech wróci” skomponowany do tekstu krakowskiej poetki Ewy Lipskiej. Żeby stało się zadość dotychczasowej, albumowej tradycji Doroty – na płycie i na koncertach „Nasza Miłość” pojawia się także piosenka z tekstem Grzegorza Turnaua.


wróć