15.12.2017Wystawa czasowa „Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę
czasową „Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”.

Wystawa ta jest pierwszą ekspozycją w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w całości poświęconą dziedzinie twórczości, jaką jest sztuka włókna. Prezentuje 40 obiektów autorstwa 27 artystów z 7 muzeów północnej części kraju. Są to tkaniny z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Na ekspozycji zobaczyć można dzieła artystów reprezentujących popularną w latach 60. XX wieku polską szkołę tkaniny: Marii Teresy Chojnackiej, Ady Kierzkowskej czy Ryszarda Kwietnia, twórców należących do pokolenia wykształconego w latach międzywojennych: Heleny Gałkowskiej i Zofii Matuszczyk-Cygańskiej oraz artystów środowiska Wybrzeża, m.in. Aleksandry Bobrowicz-Sikorskiej.

Tkaniny, które prezentowane są na ekspozycji to głównie gobeliny tradycyjne i wykonane techniką własną, reliefowe, a także malarstwo na jedwabiu. Przedstawiają one tematykę akwatyczną, głównie morską – pejzaże, świat podwodny, faunę i florę, miasta portowe oraz wiele innych, nawiązujących do tematu tytułem lub kolorystyką.

Wystawie towarzyszy katalog pt. „Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 grudnia 2017 roku o godzinie 12.00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Wystawa czynna będzie do 31 maja 2018 roku.


Muzeum Pomorza Środkowego,
ul. Dominikańska 5-9
76-200 Słupsk

wróć