17.10.2017Wystawa Stowarzyszenia „Wiatraczek” w ramach projektu „Kreatywna Rodzinka”

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Wiatraczek” serdecznie zaprasza na wystawę prac rodzin, w których wychowują się dzieci z niepełnosprawnościami i pełnosprawne. Prace powstały w ramach projektu „Kreatywna rodzinka”.

Otwarcie wystawy odbędzie się we wtorek 17 października o godzinie 13:30 w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego 6.

Wystawa potrwa do końca miesiąca.

Stowarzyszenie „Wiatraczek” o projekcie

Projekt „Kreatywna rodzinka” powstał z inspiracji rodzin, w których wychowują się dzieci  z dysfunkcjami rozwojowymi. Dzieci niepełnosprawne często podczas zajęć potrzebują wsparcia innych, a doskonale w tej roli sprawdzają się najbliższe im osoby – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie. Powstał, więc pomysł zorganizowania twórczych warsztatów, w których uczestniczyliby członkowie rodzin. Zajęcia kreatywne okazały się doskonałą okazją do wspólnej pracy całych rodzin, do rozwijania umiejętności, do integracji ze wszystkimi uczestnikami projektu.

W ramach projektu „Kreatywna rodzinka” zostało zorganizowanych 10 warsztatów rozwijających różnego rodzaju aktywność twórczą. Uczestnicy pracowali tworząc dzieła z gliny, skóry, albumy scrapbookowe, anioły z drewna, mydła, figury z siana, kartki okolicznościowe, szaszłyki owocowe, decoupage na deskach do krojenia. Każda osoba mogła znaleźć rodzaj aktywności artystycznej, w której czuła się dobrze. W warsztatach uczestniczyło 15 rodzin, prowadzenie zajęć wspierało 4 wolontariuszy.

W ramach projektu zorganizowano także „PIKNIK RODZINNY”, w którym uczestniczyło ponad 60 osób. Przybyły rodziny, w których wychowują się dzieci niepełnosprawne i zdrowe  ze Słupska i okolic. Była to impreza o charakterze integracyjnym. Rodziny przygotowały ciasta  i sałatki, organizatorzy zapewnili ognisko z kiełbaskami i pogodę. Dzieci miały okazję pobawić się pod kierunkiem animatora, dorośli mieli czas na relaks i rozmowę.

Projekt „Kreatywna rodzinka” łączy w sobie dwa ważne aspekty: integruje rodzinę, a także wskazuje na ważne miejsce rodzin w środowisku lokalnym. Pozwala rodzinom, w których występuje niepełnosprawność na aktywne i twórcze życie społeczne.

Projekt powstał w ramach konkursu Centrum dla rodziny, był współfinansowany w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. „Kreatywną rodzinkę” wsparły także: Słupski Ośrodek Kultury, w którym odbywały się zajęcia oraz lokalne firmy udostępniając nieodpłatnie materiały do zajęć.


Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii
ul. Niedziałkowskiego 6

wróć